مشق تدبر

تمرینی برای تدبر روی اندیشه های ناب

مشق تدبر

تمرینی برای تدبر روی اندیشه های ناب

مشق تدبر
طبقه بندی موضوعی

سلام علیکم - بسم الله


دعای استغفار بند 39

اللَّهُمَّ وَ أَسْتَغْفِرُکَ لِکُلِّ ذَنْبٍ ارْتَکَبْتُهُ بِشُمُولِ عَافِیَتِکَ أَوْ تَمَکَّنْتُ مِنْهُ بِفَضْلِ نِعْمَتِکَ أَوْ قَوِیتُ عَلَیْهِ بِسَابِغِ رِزْقِکَ أَوْ خَیْرٍ أَرَدْتُ بِهِ وَجْهَکَ فَخَالَطَنِی فِیهِ وَ شَارَکَ فِعْلِی مَا لَا یَخْلُصُ لَکَ أَوْ وَجَبَ عَلَیَّ مَا أَرَدْتُ بِهِ سِوَاکَ فَکَثِیرٌ مَا یَکُونُ کَذَلِکَ فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اغْفِرْهُ لِی یَا خَیْرَ الْغَافِرِینَ.
بار خدایا ! از تو آمرزش میطلبم برای هر گناهی که به کمک عافیتت آن را مرتکب شدم، یا به نعمت فراوانت متمکّن به انجام آن شدم، یا به واسطه ی رزق واسعت بر آن قدرت پیدا کردم، یا خواستم کار خیری را برای رضای تو انجام دهم، ولی نیّت غیر تو در من وارد شد و کار مرا آلوده ساخت، یا گناهی که وبال آن به واسطه ی این که غیر تو را با آن خواستم دامنگیر من شد که بسیار از موارد همین گونه است؛ پس بر محمد و آل محمد درود فرست و این گونه گناهم را بیامرز ای بهترین آمرزندگان!

شرح:

گناه فرصت سوزی است! فرصتهای مادی و فرصت های معنوی!

بِشُمُولِ عَافِیَتِکَ: عافت و سلامتی و نداشتن بیماری یکی از عمده ترین فرصتهای مادی است که متأسفانه بیشتر تبدیل به تهدید می شود و زمینه گناه می گردد!

بر همین اساس بیماری می تواند یادآور و تذکر باشد به این که از نعمت عافیت باید درست استفاده کرد!

تَمَکَّنْتُ مِنْهُ بِفَضْلِ نِعْمَتِکَ: و همچنین نعمتهای ویژه ای که موجب برجسته شدن انسان نسبت به اطرافیان می شود نیز فرصتی طلایی برای خدمت به اهداف الهی است که باز طعمه شیطان می گردد و این مرکب راهوار انسان را به جای نور، به عمق ظلمت می برد!

وضعیت مالی بهتر و یا وضعیت هوشی بهتر و یا زیبایی خیره کننده تر و یا داشتن خانواده ای اصیلتر و یا شهرت و پذیرش مردمی فزونتر و دیگر موارد همه و همه می تواند مورد دستبرد شیطان قرار گیرد و ابزاری برای اهداف او شود!

قَوِیتُ عَلَیْهِ بِسَابِغِ رِزْقِکَ: مورد دیگر خوش روزی بودن است! بعضی خوش روزی هستند. وارد هر کاری بشوند در آن کار بهتر از دیگران ظاهر می شوند و رزقی بیشتر عائدشان می شود.

ولی خوش روزی بودن نشان قرب به خداوند و رضایت خداوند از بنده اش نیست تنها فرصتی است که اگر نسوز و تبدیل به تهدید نشود می توئاند باعث مقامات محمودی برای شخص شود!

ولی متأسفانه می بینیم کسانی که خوش روزی هستند کمتر دیگر بندگان خداوند از خوان نعمت آنها بهره مند هستند. از خوان نعمت آنها خود می خورند و اطرافیانشان و اگر هم اندکی به بینوایان بدهند برای شهرت و شاید هم تسکین وجدان باشد و بس!

خَیْرٍ أَرَدْتُ بِهِ وَجْهَکَ فَخَالَطَنِی فِیهِ وَ شَارَکَ فِعْلِی مَا لَا یَخْلُصُ لَکَ أَوْ وَجَبَ عَلَیَّ مَا أَرَدْتُ بِهِ سِوَاکَ: از این سه نعمت عافیت، برجستگی و روزی زیاد بگذریم نوبت به توفیق انجام عمل خیر می رسد! باز هم شیطان را در وقت این توفیق می بینیم!

 شیطان در ایجاد شرکی که در نیت انسان می کند، فاتحه این توفیق را می خواند!

گاهی هم شیطان از ابتداء نیت را غیر الهی می کند و نوبت به شرک نمی رسد بلکه در آغاز، نطفه توفیق، در ظلمت کفر خفه می شود!


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی