مشق تدبر

تمرینی برای تدبر روی اندیشه های ناب

مشق تدبر

تمرینی برای تدبر روی اندیشه های ناب

مشق تدبر
طبقه بندی موضوعی

سلام علیکم – بسم الله


دعای استغفار بند 68

اللَّهُمَّ وَ أَسْتَغْفِرُکَ لِکُلِ‏ ذَنْبٍ مَدَحْتُهُ بِلِسَانِی أَوْ هَشَّتْ إِلَیْهِ نَفْسِی أَوْ حَسَّنْتُهُ بِفِعَالِی أَوْ حَثَثْتُ عَلَیْهِ بِمَقَالِی وَ هُوَ عِنْدَکَ قَبِیحٌ تُعَذِّبُنِی عَلَیْهِ فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اغْفِرْهُ لِی یَا خَیْرَ الْغَافِرِینَ.
بار خدایا ! از تو آمرزش میطلبم برای هر گناهی که با زبان آن را مدح کردم، یا نفسم به سوی آن مشتاق گشت، یا با کردار خود آن را نیکو جلوه دادم، یا با گفتارم به آن تشویق کردم، در حالی که آن نزد تو قبیح بوده و بر آن عذابم میکنی؛ پس بر محمد و آل محمد درود فرست و این گونه گناهم را بیامرز ای بهترین آمرزندگان!

لغت:

هَشَّت (هشش) به معنای رخاوت و سستی است که موجب شود هر آنچه در شیء است بیرون ریخته شود!

حثثت (حثث) به معنی رغبت به چیزی است!

شرح:

تمایل انسان به گناه و ترغیب دیگران به آن مشکل اصلی برخورد با گناه است!

نفس انسان در مقابل گناه تهی از اراده و قدرت مقاومت می شود (هَشَّتْ إِلَیْهِ نَفْسِی) دچار رخوت و سستی می گردد. به اصطلاح قند در دلش آب می شود و دهانش به آب میافتد.

ستایش گناه به زبان کاری است که انسان بر اساس همان رخوت نفسانی انجام می دهد. این رخوت سبب می شود تا نه تنها گناه دیگر زشت ننماید بلکه انسان براساس فروتنی درونی که اینک دربرابر گناه حس می کند، در قالبهای مختلف به ستایش زبانی آن هم مشغول شود! (مَدَحْتُهُ بِلِسَانِی)

بعد از زبان نوبت به رفتار می رسد! رفتار انسان باید در مقابل گناه رفتار شخصی باشد که با کثافت و تعفن برخورد می کند ولی براساس همان رخوت، رفتار او آمیخته باهیجان و اظهار شادمانی است! (حَسَّنْتُهُ بِفِعَالِی) او با این رفتار، گناه را نیکو و کاری کاملا مناسب جلوه می دهد. کاری که کاملا مناسب با حال و وضع فعلی اوست!

مدح زبانی و رفتاری منجر به ترغیب دیکران به گناه می گردد! انسانها وقتی ببینند فردی نسبت زشتی، عکس العمل زشت ندارد، در ذهنشان از میزان زشتی آن کار، کاسته می شود. این تأثیر فرهنگ است. فرهنگ عکس العمل اجتماعی به پدیده های خیر و شر و زشت و زیباست! (حَثَثْتُ عَلَیْهِ بِمَقَالِی)

مصداق تحریص دیگران به گناه را در این زمان می توان در رسانه های افسونگر دید که چگونه مردمان را به ارتکاب انواع گناهان ترغیب می کنند. قتل، دروغ، سرقت، خیانت مالی، خیانت همسران، و انواع بزه های شهوانی و ... را براحتی از طریق انواع برنامه های رسانه ای زشتی زدایی می کنند!

و حال آن که همه این زشتی زدایی ها و زیبا نگاری ها چیزی از زشتی گناه نزد خداوند نمی کاهد و همچنان عذاب الهی در پی ارتکاب گناه خواهد بود!

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی