مشق تدبر

تمرینی برای تدبر روی اندیشه های ناب

مشق تدبر

تمرینی برای تدبر روی اندیشه های ناب

مشق تدبر
طبقه بندی موضوعی

سلام علیکم - بسم الله


دعای استغفار بند 25

اللَّهُمَّ وَ أَسْتَغْفِرُکَ لِکُلِّ ذَنْبٍ یُعَقِّبُ الْحَسْرَةَ وَ یُورِثُ النَّدَامَةَ وَ یَحْبِسُ الرِّزْقَ وَ یَرُدُّ الدُّعَاءَ فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اغْفِرْهُ لِی یَا خَیْرَ الْغَافِرِینَ.
بار خدایا ! از تو آمرزش میطلبم برای هر گناهی که موجب حسرت و سبب پشیمانی میگرددد و باعث بند آمدن روزی و رد شدن دعا میگردد؛ پس بر محمد و آل محمد درود فرست و این گونه گناهم را بیامرز ای بهترین آمرزندگان!

لغت:

الحسرة (حسر) به معنای کناری گذاشتن و برگردان شیء به عقِب و گذشته آن! از لوازم این عمل تأسف خوردن است وقتی فرد متوجه کوتاهیش در کار می شود!

الندامة (ندم) به معنای انصراف و انزجار از آن چه از فرد واقع شده است اعم از این که نیتی واقع شده است و یا عملی، و نیز اعم از این که کار نیکویی بوده است و یا زشتی!

شرح:

گناه انسان را نسبت به گذشته متأسف نموده (حسرت) و از وضعیت اکنون بیزار کرده (ندامت) و مانع فرود خیر از بالا، از آسمان شده (حبس رزق) و صدایش نیز به بالا نمی رود. (رد دعا)

انسان گنهکار، زمان گذشته و حال بر او فشار وارد می کند و نیز از بالا و پایین فشرده می شود!

این فشار عرضی (زمان) و طولی (آسمان) یعنی فشاری همه جانبه نتیجه نافرمانی ذات ربوبی است! جهانی که در آن زندگی می کنیم پروردگارش خداوند است پس نمی شود بدون بدست آوردن رضایت او زندگی همراه با آسایش در این جهان داشت!

البته همه این چهار مورد (حسرت، ندامت، حبس رزق و رد دعا) می تواند لطف از ناحیهخ داوند نیز باشد زیرا انتظار است این فشارها بالاخره او را متوجه سازد و توبه کند و راهش را بیابد!

خداوند همچنان که در عطایش رؤوف است در منعش نیز دلسوز است! همچنان که وقتی دعایی را قبول می کند هوئای بنده اش را دارد وقتی هم که دعایی را رد می کند با توجهش به اوست!

اصلا تا وقتی این چنین است یعنی امیدی برای برگشت بنده گنکار وجود دارد و الا وقتی گناه نه حسرتی را بدبنال بیاورد و نه ندامتی را و نه رزقی کم شود و نه دعایی رد گردد آن وقت است که گفته می شود دیگر امیدی به برگشت این بنده وجود ندارد!

وقتی انسان اثر عمل زشتش را به سرعت ببیند و اثر عمل خوبش را با تأخیر، این نشان از عنایت ویژه خداوند به اوست! زیرا از کار زشتش دست بر می دارد و نسبت کار خوبش عُجب او را نمی گیرد!

اما اگر این معادله معکوس شود، اثر کار بد را نبید ولی اثر کار خوبش را زود ببیند یعنی کلا از چشم خداوند افتاده است!

*

حبس رزق به معنای قطع رزق نیست بلکه به معنای تأخیر در آمدن آن است!

گاهی مشگل اقتصادی انسان سریع رفع می شود و گاهی هم بعد از کلی زجر کشیدن و بی آبرویی حل می شود!

یکی از آثار گناه دیر حل شدن مشکلات اقتصادی است!

گنهکار با توجه به این اثر گناه از خداوند طلب آمرزش می کند و ان شاء الله گناهش آرمزیده می گردد و بعد او خواهد توانست بر مشکلات مالیش فائق آید!

*

رد دعا به عنوان یکی از آثار گناه یک استثناء دارد و آن طلب آمرزش برای گناهی است که موجب رد دعا است! چون اگر این استثناء وجود نداشته باشد دیگر هیچ گناهی آمرزیده نخواهد شد!

گناه سبب از بین رفتن لذت مناجات می شود و همین موجب می شود تا اگر دعایی هم بنده بکند، دعایش بی رمق و بی احساس باشد! دعای بی احساس مثل هر سخن بی احساسی است که قطعا نمی تواند موجب برانگیختن احساسی در شنونده باشد!

رابطه خداوند با بندگانش درست مثل رابطه بندگان با  یکدیگر است!

البته بندگان از سر ترحم و به وقت نیاز شدید دیگری خواسته او را مورد توجه قرار می دهند هرچند حس خوبی نسبت به او نداشته باشند ولی این توجه تنها در صورت نیاز مبرم است!

خداوند نیز نیاز مبرم بندگانش را مرتفع می سازد حتی اگر به آنها توجه عاطفی نداشته باشد!

آمرزش گناهی باعث کدر شدن رابطه با خداوند شده است سبب می شود این کدورت از بین برود و حال دعا برگردد و همه خیرات  صاف شدن محبت خدایی نصیب فرد گردد!

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی