مشق تدبر

تمرینی برای تدبر روی اندیشه های ناب

مشق تدبر

تمرینی برای تدبر روی اندیشه های ناب

مشق تدبر
طبقه بندی موضوعی

پاسخ / کیفیت عشق زلیخا به حضرت یوسف

| جمعه, ۳۰ مهر ۱۳۹۵، ۰۵:۰۱ ب.ظ

سؤال 183:

سلام، سوالی از شما پیرو ولایت داشتم:
آیا قلب(احساس، عواطف، عشق ...) زلیخا دستور مراوده با یوسف نبی را داد یا شهوت و نیاز جنسی او؟
آیا نیاز جنسی زلیخا باعث شد تا او یوسف نبی را به اتاق هفت درب بکشاند یا اینکه زلیخا چون می دانست که یوسف نبی، مجرد و جوان است و قطعا نیاز های غریزی جنسی دارد، می خواست تا با استفاده از این حربه(درخواست رابطه) یوسف نبی را به دست آورد و به خواسته قلبش برسد.
آیا هدف زلیخا ارضا جنسی توسط یوسف نبی بود یا ارضا شدن قلبش؟
اگر امکانش هست پاسخی مبسوط بدهید زیرا بنده دچار این مسائل هستم.

پاسخ:

شهوت در انسان مثل شهوت در حیوان نیست. اصولا هیچ یک از غرائز مادی که انسان با حیوان در آن شریک است مثل حیوان نیست بلکه همه اش آمیزه از مسائل روانی را با خود همراه دارد. بر همین اساس ارضاء غرائز مادی، بدون دخالت دادن امور روانی نمی تواند در انسان موجب لذت شود. در حیوان چیزی به نام لذت نیست.

مثلا وقتی انسان ناراخت است، غذا به او لذت نمی دهد و یا وقتی از همسرش ناراحت است آمیزش جنسی در سطح پایینی از لذت قرار دارد.

بر این اساس نمی توان گفت که آیا علاقه زلیخا به حضرت یوسف جنسی است و یا احساسی بلکه این علاقه آمیزه ای از هر دو است. مثل همه علاقه های بین دو جنس مخالف.
البته منکر این نیستم که رابطه جنسی بین دو انسان می تواند بدون علاقه باشد ولی در آن صورت هم زیبایی فرد مقابل و نوع اخلاق او در هنگام آمیزش می تواند در میزان لذت جنسی مؤثر باشد و میزان این تأثیر در ایجاد علاقه و یا نفرت بعد از آمیزش نیز می تواند مؤثر باشد.

چیزی که در باره علاقه زلیخا به حضرت یوسف مسلم است این است که این علاقه به تعبیر حضرت یوسف ظلم است. ظلم یعنی نابجا و نامتناسب به روان. زیرا زلیخا شوهر داشت و حتی اگر مجرد هم بود اظهار علاقه قبل از مشروع شدن ارتباط کار نابجا و ناهنجار محسوب می شود. ظاهرا خود زلیخا نیز به این امر واقف بوده است. زیرا قرآن ظاهرا از قول زلیخا نقل می کند که: ما ابرئ نفسی ان النفس لأمارة بالسوء
نظرات  (۱)

سلام، ممنون از پاسختون
 ولی به نظر من هدف اصلی زلیخا بدست آورن خود حضرت یوسف بوده نه جسم آن بزرگوار، زیرا همان قدر که حضرت یوسف زیبا بوده، مهربان و عاطفی نیز بوده و چنین مردی بیشتر احساسات زنان را تحریک می کند تا شهوت آنان را. با توجه به مطالعاتی که در زمینه روانشناسی زنان داشته ام،  زلیخا در ابتدا با روش هایی همچون برقراری تماس چشمی، بیان کلمات و جمله های احساسی و عشقی، آرایش، لباس های تنگ و کوتاه و جذاب و... قصد جلب توجه حضرت یوسف را داشته؛ ولی چون به هدف خود نمیرسیده، به سیم آخر زده(غرور فطری زنانه اش را زیر پا گذاشته) و از کارآمد ترین و برنده ترین سلاح زنانه اش یعنی ایجاد مراوده استفاده کرده تا با این روش بالاخره حضرت یوسف را به دست آورد.
نظر شما چیست؟
پاسخ:
عرض کردم که غریزه جنسی در انسان آمیزه ای از جسم و روح است معلوم است که اخلاق فرد در جذابیت او بسیار مؤثر است و همه اش زیبایی نیست این بحثها روشن هست و نیاز به تحقیق نداره. این که زن بیشتر محبت میخواد و شهوت جنب کارش هست برعکس مرد اینها مسائل روشنی هست نمی دام چرا خودت را درگیر با این بحثها کردی؟

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی